TERMÉSZETISMERET!
Hali!
Jósvafőn! lakom!
7.osztályos vagyok!
MENÜ

A természet szeretetére, védelemére, és környezetünk megóvására nevelés óvodánkban.

2011. Év MADARA: SZÉNCINEGE

Téli madáretetés

Az óvodánk kertjében ilyenkor télen valóságos cinegetalálkozónak lehetünk szemtanúi nap, mint nap. A gyermekek nagyon szeretik nézegetni őket. Jobbára a fekete fejű, sárga hasú széncinegék látogatják folyamatosan a feltöltött madáretetőket, madáritatókat. /Nagyon fontos, ha elkezdjük etetni ezeket, a kis állatkákat, akkor ezt tavaszig folytatnunk kell, ha elfelejtkezünk róluk, és üresen hagyjuk az etetőket, éhen pusztulnak. Fontos, hogy vizet is találjanak, így naponta meleg vizet öntünk az itató jegére/

Mit tehetnek a szülők, hogy gyermekeik otthon is gyönyörködhessenek a madárkákban? Az erkélyen is berendezhető a madárebédlő. Etetőből, eleséggel teli tálkákból, felakaszott madárkalácsból, virágalátétből kialakított itatóból. Ha nincs erkély, akkor ablakra akasztható madáretető, madárkalács golyók kiakasztásával is odacsalogathatják a cinegéket.

Mit adjunk nekik enni? Apró szemű napraforgót /NEM pirítottat, és NEM sózottat!/, boltokban kapható magkeveréket, faggyú golyókat /A faggyú golyókat madárkalácsnak is hívják./. Kiváló eleség, a dió, tökmag, darált kukorica, köles, konyhai maradék /zöldség, gyümölcs, főtt rizs, stb/

Már a tavalyi év telén is etettük a madarakat, akik tavasztól őszig énekükkel hálálták meg a gondoskodást.

Vízben élő és vízhez közeli élőlények

Vizeinkben, vizek melletti élőhelyeken sokféle élőlény talál otthonra. Ezek közül a sirályokat, récéket, galambokat etettünk a Margit szigeten. Az óvodában videóról megismerkedtünk, többféle víz melletti és vízi állattal. Hattyúkkal, vadlibákkal, szárcsákkal, vízityúkkal, kárókatonákkal. Láttuk, hogyan halászik a gólya a patakban, Milyen elegánsan áll a kócsag a fa tetején és a szürke gémet, amint a gólya csőréből igyekszik kilopni a halat. Hallottuk, hogyan kuruttyol a béka, s megfigyelhettük, hogyan fújja föl pofazacskóját kuruttyolás közben. Érdekes kaland volt a rézsikló leterelése az országútról.

Megpályáztuk a Zöld Óvoda Címet. Tavaszra kiderül, sikerrel jártunk-e.

A csoportszobákban tervezünk: Több virágot, Floráriumot, Gilisztafarmot, terráriumot.

Az óvodánkba: madár röpdét, Zöld sarkot, ahová kihelyezzük a kirándulásokon, sétákon gyűjtött kincseket. Kialakítunk kicsi kerti tavat, sün-lakot.

Csatlakoztunk a Madárbarát kert programhoz.

Ennek keretében kaptunk egy B típusú madárodút, és ha a kritériumoknak megfelelünk, megkapjuk az elismerő táblát és oklevelet.

Gyermekszáj:

Margitszigeti tónál álldogáltunk, gyönyörködtünk a récékben, aranyhalakban. A meleg vízben vidáman úszkáltak. Az egyik kiscsoportos kisfiú nézte egy darabig, majd Árpi bácsihoz fordulva megkérdezte: Árpi bácsi, nem fulladnak meg a halacskák a füstös vízben?

2010. szeptemberétől csatlakoztunk a Madarász-ovi programhoz. Zsoldos Árpád ornitológus vezetésével megismerkedtünk a költöző madarakkal, hallottunk a pillangók és lepkék közötti különbségről, születésük csodájáról a vetítések alkalmával.

Első terepfoglalkozásunkon madarakat gyűrűztünk, megtudtuk, miért hívják széncinegének, barátcinegének, kékcinegének apró barátainkat.

Második foglalkozásunk a Margit szigeten volt, ahol madarakat etettünk. Erről előző oldalunkon részletesen olvashatnak.

Márciusi előzetes:

Mit tegyünk a téli madáretetővel, ha beköszönt a melegebb idő? Kell-e etetnünk tavasszal és nyáron a madarakat? Hogyan segíthetünk? Tavaszi munkák az óvoda kertjében.

Köszönjük a szülők támogatását, hiszen Önök nélkül nem lehetünk igazi ZÖLD óvoda.

 

 

 

Menü

Szavazás

Jó ez az oldal??
Kicsitsem
Nem
Közepes
Igen
Nagyon!
Asztali nézet